Nejčastější dotazy | Vyhlídkové lety balonem | Balonklub.cz

Rezervovat let

Vyhlídkové lety balonem Balonklub | Nejčastější dotazy

Proč letět právě s námi?

TRADICE, ZKUŠENOSTI, SPOLEHLIVOST - jsme první balonový klub v Pardubickém, Hradeckém kraji a kraji Vysočina (od r. 1991). První komerční provozovatel tamtéž.
Naši piloti mají mnohaleté zkušenosti v letectví (od r. 1978, 1985, 1991). Každoročně jsou školeni a přezkušováni. Prvotní je pro nás spokojenost pasažérů při zajištění maximální bezpečnosti letů. Létáme pro radost a zábavu. U nás si vybere opravdu každý.

Jak se na let balónem obléci?

Doporučujeme sportovní oblečení, nejlépe z přírodních materiálů a hlavně pevnou obuv!

Teplota obvykle klesá s výškou v rozsahu 0,6°C/100m. To znamená, když je na zemi

např.20°C a letíme-li v 1000 m, tak je tam teplota 14°C (není-li inverse).

Letíme-li odpoledne, musíme počítat také s tím, že se akce protáhne přes západ

slunce, kdy dochází k ochlazení. Potom se hodí něco teplejšího.

Jak let balónem probíhá?

Pilot s posádkou doprovodného vozidla se s Vámi setkají na předem domluveném místě. Společně odjedeme na místo startu. Připravíme koš, hořáky, letové láhve, obal, přístroje. Pilot provede předletovou prohlídku, meteo a navigační přípravu. Obal se naplní studeným vzduchem pomocí ventilátoru. Po ohřátí vzduchu pomocí hořáků se balon vztyčí a po nastoupení pasažérů následně odstartuje směrem po větru.

Jak dlouho let balónem trvá?

Vlastní let obvykle trvá 1 - 1,5 hodiny. K tomu je nutné připočítat čas před vzletem (příprava) v délce cca 1 hodiny a čas po přistání (sbalení balónu, křest, transport zpět) v délce cca 1-2 hodiny. Celkový čas cca 3-4 hodiny.

Kdy se létá?

Zjednodušeně : ráno přistání do 2-3 hodin po východu slunce, večer start 2 hodiny před západem slunce. To platí na jaře, v létě a na podzim. V zimě je možné létat po celý den (přes den není termika).

Viz. tabulka Východy a západy Slunce - http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/slunce.htm.

Jakou má balón nosnost?

Nosnost závisí na velikosti balónu, nadmořské výšce, teplotě okolního vzduchu a teplotě vzduchu v balónu. Obecně lze říci, že na každých 1000 m 3 objemu balónu mohou letět 1-2 pasažéři.

Je možné fotografování a filmování z balónu?

Je dovoleno na vlastní nebezpečí pasažérů, kteří si za své přístroje a jejich eventuální poškození zodpovídají sami. Pouze domácí video pro vlastní potřebu. Komerční filmování - dle zvláštních podmínek.

Mohou letět i děti?

Ano mohou, ale doporučujeme výšku 130 cm. Věk necháváme na uvážení rodičů. Do 15- ti let musí být dítě vždy v doprovodu dospělého.

Za jakých meteorologických podmínek se létá?

Rychlost větru při zemi pro start do 3 m/s. Po vzletu již nejsme rychlostí větru limitováni. Pro přistání je vhodný vítr do cca 5 m/s. Bez deště, sněžení, mlhy, větrných poryvů, bouřek, krupobití, termiky.

Víme před startem, kde přistaneme?

Místo přistání je před startem vždy neznámé. Podle předpovědi počasí známe směr a sílu větru a tedy kam přibližně doletíme, avšak o místě přistání se pilot rozhoduje až cca 15 minut předem.

Mohu letět, když se ve výškových budovách necítím dobře?

Ano můžete. To proto, že v balónu nemáme spojení se zemí. Proto se v koši nedělá špatně ani lidem, kteří mají problémy například na rozhledně.

Spojte se s námi na sociálních sítích