VYHLÍDKOVÉ LETY BALONEM - Chrudim, Pardubice a okolí

Oficiální facebook - Balonklub Chrudim s.r.o. Telefonní kontakt - Balonklub Chrudim s.r.o. - volejte 777 314 444 nebo 604 807 423

Paraballooning (výsadky z balónu) nad Chrudimí.

Paraballooning (výsadky z balónu) nad Chrudimí.

První seskok z horkovzdušného balónu v Chrudimi – s červeno-modro-bílým OK1016 (3000m3) – absolvovali pánové Krutský a Kmošek s pilotem T.Pirnerem nad chrudimským letištěm již v roce 1992. Od té doby je každoročně následovali další parašutisté místního paraodboru, ale i jejich kolegů z celé ČR – k dnešnímu dni jich bylo cca 50. K uvedenému balónu OK1016 se přidaly i červenobílý OK1017 (2200m3) pro 2 a nový OK7117 (4500m3) až pro 6 parašutistů. Zatím poslední výsadek nad chrudimským letištěm jsme uskutečnili koncem května t.r. 

Seskok z balónu je proti letadlu jiný v tom, že balón se pohybuje rychlostí větru a při opuštění koše má parašutista vůči okolní vzduchové hmotě nulovou rychlost. Je to jako seskok z vysoké hory nebo mrakodrapu. Letadlo má obvykle při výsadku rychlost přes 100km/h. Výška balónu při opuštění koše bývá 1500-2500m nad zemí.


Parašutisté a balonáři v Aeroklubu Chrudim.

Paraodbor je nedílnou součástí Aeroklubu Chrudim již od jeho založení. Mnozí z jeho členů – Koubek, Jehlička, Tomšíková – byli i v reprezentačních družstvech Československa a vybojovali nejeden titul šampióna. Na tuto silnou tradici se snaží navázat i jejich následovníci v současné době.

Kromě tradičního způsobu seskoků z motorových letadel (An2, Brigadýr,..) využívají i horkovzdušné balóny místního balonového odboru a Balonklubu.

Začátkem května zavítal na chrudimské letiště v rámci hromadného seskoku obrovský žlutý balón OK0680 pražského kolegy. Jeho objem 8500m3 ho řadí co do velikosti na 2.místo v ČR (největší má 10000m3). Vejde se do něj až 16 parašutistů.

Na září Aeroklub Chrudim ve spolupráci s Balonklubem připravuje soutěžní seskoky z více balónů – tzv. Paraballoning. Soutěžní tým je složený z pilota balónu a parašutisty(ů). Soutěží se na přesnost přistání. O podrobnostech a termínu Vás budeme průběžně informovat.

Zpět na přehled aktualit »   Zpět na titulní stranu »