VYHLÍDKOVÉ LETY BALONEM - Chrudim, Pardubice a okolí

Oficiální facebook - Balonklub Chrudim s.r.o. Telefonní kontakt - Balonklub Chrudim s.r.o. - volejte 777 314 444 nebo 604 807 423

329 BALÓNŮ

329 BALÓNŮ
Ve dnech 24.7.-1.8. jsme se společně se třemi českými, dvěma slovenskými a 323 dalšími posádkami z mnoha zemí světa zúčastnili ve francouzském Lorraine (Lotrinsko) 11.ročníku Mondial Air Ballons. Starty probíhaly na letišti v Chambley. Letiště používala mezi roky 1953-1965 americká armáda, dnes slouží místnímu aeroklubu a jednou za dva roky setkání balonářů. Dále viz text.
O velikosti akce nás jsme byli stále přesvědčováni dlouhými frontami na všechno - registraci, plnění plynu, snídaně. Ovšem to vše bylo převáženo úchvatným dojmem při startu, vlastním letu i přistání. Takové množství balónů, jako zde, není možné spatřit nikde jinde v Evropě. Kromě oválných tvarů jsme zde létaly i balóny speciálních tvarů - raketoplán, kůň, godzila, mobilní telefon. Vzhledem k termínu měli zemědělci po žních, obilí posekáno, v okolí bylo velké množství pastvin - tedy místa na přistání všude dost. Počasí setkání rovněž přálo, takže proběhlo 12 startů.
Samostatnou kapitolou byl start 3 plynových balónů ve čtvrtek 30.7. večer. Organizátoři zajistili účast po jednom plynovém balonu z Francie, Anglie a Německa. Se západem slunce (který byl proti Chrudimi posunut o cca 30 minut) proběhl jejich start a zahájen noční let těchto 3 klasiků.
Při jednom z mála neletových dní jsme navštívili nedaleký památník a pevnost Fleury-devant-Douaumont u Verdunu - místa největší bitvy 1.světové války, kde během 3 let položilo život přes půl milionů vojáků. Tato oblast byla místem tvrdých bojů i o 25 let pozděli. Při cestě z Pont-a-Mousson, malebného města na řece Moselle (kde jsme byli ubytováni), jsme denně míjeli s pietou udržovaný americký, německý a francouzský hřbitov obětí obou světových válek.
Naši posádku tvořili Vladimír a Kamila Burešovi, Ilona, Tomík a Jáchym Pirnerovi s pilotem Tomášem. Rádi bychom se opět za 2 roky této akce zúčastnili.

Zpět na přehled aktualit »   Zpět na titulní stranu »